سرنوشت بازار سهام در دست کیست؟ | مقایسه منفعت بورس با سود دیگر بازارها | چند درصد ایرانی ها سهامدار شدند؟

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد ، برنده بلامنازع بازارها در خزنده ۹۹، بازار سهام حیات. شاخص کل بورس در سه گانه ماه ابتدایی سال نزدیک به ۱۴۸ درصد نمو کرد. پس از میدان سهام، رتبه دوم بازدهی درون این بازه زمانی بوسیله بازار طلای ۱۸ عیار فرع گرفت که ۳۱ درصد اضافه یافت و هر گرم آن از ۵۹۷ هزار تومان انتهای سال ۹۸ بوسیله ارج ۷۸۰ هزاره تومانی جهش کرد. نمو گرم طلااز آن انگیزه بیشتر به چشم می آید که در بهار ۹۹، دلار با وجود رسیدن به بالاترین نرخ تاریخی خود، تنها کمی زیاد از ۱۸ درصد افزایش ارج را بوسیله ثبت رساند. بوسیله نظر می رسد مهم ترین عاملی که بنیان ساز پیشروی طلای ۱۸ عیار تو مقایسه با میدان ارز شد، دنباله نمو بهای طلای جهانی بود. نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی داخل بهار ۹۹ حدود ۱۷ درصد رشد کرد. سکه امامی نیز در آخرین بهار قرن حاضر، حدود ۳۰ درصد افزودن یافت و تقریبا پا به پای گرم زر پیش آمد. نیم سکه تیمار بالای ۲۹ درصد افزایش یافت. چنین آمارهایی نشان می دهد پس از راسته سهام، بازار زر مورد توجه بیع گرانبها بوده است. در میدان ارز و بناء همچنین به معیار کمتری از بازار سهام و طلا شاهد تغییر قیمت ها بودیم. تغییرات یورو و مغشوش از دلار بیشتر وجود. برآورد می شود تغییرات راسته خانه هم کمتر از ۲۰ درصد باشد.  فصل رویایی سهامداران

بورس تهران در نخستین گسستگی از سال ۹۹ بازده دلنشینی را بخاطر سهامداران رقم زد و دماسنج اصلی این میدان با جهش ۷۵۸ کانالی (پیمانه ۱۴۸ درصد) همراه شد. متمایز طاس سهام تنها ۱۳ روز معاملاتی منفی را در فصل گذشته تجربه کرد و در سایر روزها مثبت بود. بازوی پا بر جا نمو نماگر اصلی بازار در سه ماه ابتدای سال اما سهام گروه های مبصر و عمدتا کامودیتی محور راسته بودند. تماشاگر این مدعا رشد ۱۹۱ درصدی شاخص ۳۰ مشارکت بزرگ تو قیاس با رشد ۱۳۱ درصدی شاخص کل اندوه وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) است. این مغایرت ۶۰ واحد درصدی مرهون رشد مقدار سهام کالایی میدان است که بسیار از ۶۰ درصد ارزش کل بازار را نیز در جوانمردی دارند. جاماندگی از رشد نسبت به کوچک ترها در سال ۹۸، بهبود نسبی وضعیت تو راسته جهانی و رشد تولید و ابتیاع شرکت های زیرمجموعه گروه های مذکور با بود سخت گیری محدودیت ها با پاندمی ویروس کووید-۱۹ از بنیادی ترین دلایلی وجود که نماد معاملاتی این بنگاه های اقتصادی را تو کانون توجه بورس بازان صبر داد. نگاهی به عملکرد صنایع بورسی در خزنده ۹۹ نیز حکایت از سبزپوشی قسمت قسمت کردن جمعی گروه های فعال بازار سهام دارد. در این میان چهار گروه مهم کالامحور بازار شامل پتروپالایشی ها و فلزی-معدنی ها رشدهای بالاتر از ۱۲۰ درصد را تجربه کردند. هجوم پول های تازه بوسیله گردونه سهام

یکی از مهم ترین متغیرهای بورس که می تواند نمو مقدار سهام در پرگیر کنونی را توجیه کند، افزایش محسوس قیمت معاملات دانش سهام است. در بهار امسال، به نعوظ میانگین روزمره ۸ هزاره و ۸۴۶ میلیارد تومان  در میدان سهام مورد دادوستد قرار گرفت و تو برخی روزهای معاملاتی شاهد رسیدن این متغیر تا سطوح بالاتر از ۲۰ هزار میلیارد تومان نیز بودیم. سطوحی که شاید تا یک سال پیش درون مخیله هیچ یک از فعالان سهام نمی گنجید. میانگین روزمره بها دادوستد سهام بورس در سال ۹۷ معادل ۵۰۰ میلیارد تومان و درون سال ۹۸ کمی بیشتر از ۱۸۰۰ میلیارد تومان حیات. رشد ۸ انطباق این متحرک بر روی اب رادیکال بازار با اضافه تعداد صدور کدهای معاملاتی و هجوم زیبنده توجه سرمایه های بصیرت و کلان همراه شد. به دید می رسد همین قدرت نقدینگی است که اکنون سرنوشت بازار سهام را درون دست گرفته است. آیا ادامه نمو مقدار ها ناراحت کننده است؟

از اواسط سال ۹۸ بود که به عقب تداوم صعود سهام که با شتاب بیشتری دنبال می شد، برخی کارشناسان از گروه های مختلف چه تکنیکال و چه بنیادی از شرایط فعلی بازار ابراز نگرانی کردند و درخصوص خطر حبابی شدن هشدار دادند. هرچه زمان گذشت بر تعداد صاحب نظران با اعتقاد به گذر میدان از خطوط قرمز ارزندگی بیشتر افزوده شد. فعالانی که معتقد بودند دیگر نمی توان با الگوهای سنتی موجود، شرایط بازار سهام را تشریح قسط. بوسیله عقیده این گروه قیمت ها دیگر تفسیر پذیر نبوده و حتی درون موارد اضافی با حباب قابل توجهی مواجه بودند. تو این میان برخی نیز نظری متفاوت داشتند. همزمان ولی یکی از نقاط ابونمان طولانی کارشناسان بازار، اعتراف به حجم عظیم پول های ورودی به بازار سهام وجود. جایی که افزایش انتظارات تورمی و همزمان با آن نبود جذابیت دیگر گزینه های سرمایه گذاری سبب شد تا بورس به مامن جدید پول های سرگردان تبدیل شود. این موج نقدینگی داخل سال جاری با شدت بالاتری مسیر بورس را برگزید. جایی که دیگر ارزش معاملات ۲۰هزار میلیارد تومانی نیز تو یک روز جایی بخاطر حیرت نداشت. با یک تقویم از حجم نقدینگی کنونی ناحیه باید گفت این مغز معادل ۳/ ۰ درصد از کل ارزش نقدینگی، برابر جدیدترین برآوردهای بانک مرکزی از مقیاس نقدینگی تو اسفند سال ۹۸ محسوب می شود که بور چشمگیری از رکورد سال های قبل دارد. از این رو به نظر می رسد در صورت تداوم ورود نقدینگی به بازار سهام و رشد بیشتر ارزش معاملات می توان خواهش داشت نمو قیمت ها نیز ادامه دار شود. درون بازارهای موازی چه گذشت؟

همان طور که اشاره شد بورس تهران در ادامه روند سال گذشته خود، در بهار ۹۹ نیز رله خود را استقرار کرد و همچنان پرسودترین بازار میان گزینه های سرمایه گذاری است. جایی که تو موافق رشد ۱۴۸ درصدی شاخص کچل بورس تهران، مسکوک با اضافه ۶/ ۳۱ درصدی همراه شد و دلار آزاد به نمو ۳/ ۱۸ درصدی بسنده کرد. در میدان پول همچنین نرخ روزی چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد است. این نبود جذابیت زمان حال بازار بدهی را همچنین فراگرفته و میانگین ارزش منفعت مفید در این بازار از ۱۴ درصد افول کرده است. درون بازار ساختمانی نیز شرایط تفاوت چندانی ندارد و با وجود رشد ارزش ها تا خاتمه اردیبهشت ماه متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان داخل مناطق ۲۲گانه تهران ۹ درصد رشد داشته است. هر چند گفته ها حکایت از نمو بیشتر قیمت خانه در خردادماه دارد اما هنوز آمار رسمی در این خصوص منتشر نشده است. با این حال بوسیله نظر می رسد نهایت رشد قیمت مسکن تو بهار۹۹ چیزی درون حدود ۱۵ درصد باشد. از این رو با توجه به عطش پول های سرگردان برای کسب زیادترین بازده در کمترین زمان ممکن، میدان سهام به گزینه جذابی برای صاحبان نقدینگی بدل شده است؛ بوسیله طوری که همزمان با ثبت رکوردهای متاخر داخل این بازار، صدور کدهای معاملاتی نیز رکوردشکن و بی سابقه بوده است. ۶۰ درصدی ایرانی ها سهامدار شدند

پهلو بنیان آخرین آمار داخل دست، از ابتدای سال ساری تا شقه خرداد تماشاگر صدور ۳۵میلیون و ۹۰۰هزار کد متاخر تو بازار تنخواه بودیم. تعداد کدهای جدید در سال ۹۸ در مجموع ۸۲۲هزار بوده است. به این نظام با احتساب کدهای صادرشده در سال های گذشته و امسال، ارتش سهامداران به ۵۰میلیون نفر رسید. این امر با درنظر گرفتن جمعیت تقریبی ۸۴میلیون نفری داخل ایران، از دخول ۶۰درصد از ایرانی ها به بازار سهام حکایت دارد. از این رو تکثیر افسارگسیخته نقدینگی تو کشور و ورود جزء عمده ای از پول های ابتکاری به بازار سهام از یکسو و آزادسازی سهام قسط از لفظ دیگر، سبب شده تا این روزها شاهد باشیم سهامداری که پیش تر فعالیتی تخصصی بود، این روزها جنبه عمومی پیدا کند و در هر جمع و محفلی چه دوستانه و خانوادگی و چه کاری سخن از بورس بازی و دلربایی این راسته باشد. بازیگران بورس چه کردند؟

بررسی سیلان دگرگونی مالکیت ها در بورس تهران حکایت از تداوم بازی سهامداران خرد در زمین ابتیاع سهام دارد. پیاده شدن این اساس از ۵۷روز کاری نخست سال جاری تنها ۹روز، سهامداران بنیانی خالص ابتیاع مثبتی را ثبت کردند و در مابقی روزها بیشتر فروشنده بودند. این خریدهای وزین موجب شد تا درون مجموع بهار۹۹، بیش از ۳۳هزار و ۶۹۳میلیارد تومان نقدینگی تو سطر سبد (پرتفوی) سهامداران حقوقی بوسیله حقیقی جابه جا شود.

وارسی جزئیات خریدهای رخ گرفته نشان از بیشترین استقبال حقیقی ها از سهام زیرمجموعه گروه فرآورده های نفتی دارد. پهلو این ماخذ پالایشی ها که داخل سال های اخیر به دلیل ابهام های موجود و نرخ گذاری دستوری پالایش و پخش جزو صنایع پرریسک راسته اشکوب بندی می شدند و کمتر مورد طالع بورس بازان قرار می گرفتند، درون بهار سال جاری تو کانون توجهات استراحت گرفته اند و نمو ۱۷۱ درصدی میانگین مقدار را تجربه کرده اند. تبدیل منفعت پالایشی ها در میانه خردادماه داخل پیاده شدن شنیده شدن زمزمه هایی در باره تجدید تخمین این مشارکت ها، سبب این چرخش نگاه شد. این استقبال و خریدهای سنگین بیع گرانبها اصلی موجب شد تا درون بهار امسال ۱۱هزار میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی حقیقی های این گروه منتقل شود. داخل صدر این خریدها نیز مراد برای جمع آوری سهام نفت سپاهان راحتی داشت. بوسیله طوری که سره معامله ۵/ ۴هزار میلیارد تومانی در نماد «شسپا» ثبت شد. این نماد در گسستگی خزنده بازده ۱۰۰درصد را روزی سهامداران کرد. پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت بندرعباس نیز دو نماد دیگر این گروه بودند که هر کدام با ثبت سره خرید ۹/ ۱هزار میلیارد تومانی داخل جماعت توجه معامله گرانبها قرار گرفتند.

تو دنباله این قضیه انتظار به فروش نمادهای زیرمجموعه سرمایه گذاری و فلزات بنیادی قرار داشت. به طوری که در هر کدام از این دو گروه ۴هزار میلیارد تومان نقدینگی بوسیله پرتفوی معامله گران حقیقی منتقل شد. درون قسمت قسمت کردن تنخواه گذاری بخش عمده ای از خریدها بوسیله جمع آوری سهام سرمایه گذاری بهمن تعلق داشت که در نهایت خالص خرید ۸/ ۱هزار میلیارد تومانی را تجربه کرد. در میان نمادهای فلزی همچنین سهامداران خرد به جمع آوری سهام ملی مس ایران و فولاد مبارکه اصفهان غبطه نشان دادند. تو حالی هر تسهیم «فملی» بازدهی زیبنده توجه ۱۹۰درصدی را در فصل خزنده تصرف کرد در این بازه زمانی یک هزار و ۵۰۰میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران خرد «فملی» نقل مکان شد. تشبیه کردن «فولاد» همچنین تو این سه گانه ماه با انتقال یک هزار و ۳۰۰میلیارد تومان نقدینگی بوسیله سبد ابتیاع گران واقعی روبه رو شد.

گروه خودرو از دیگر صنایع مورد توجه سهامداران بینش در فصل خزنده بود که درون نهایت سره خرید ۳/ ۳هزار میلیارد تومانی پا بر جا ها را امتحان کرد. گروه خودرو زیادترین بازده فصلی را درون میان دیگر صنایع بورس به خود اختصاص داد این قسمت قسمت کردن با رشد خیره کننده ۲۶۹درصدی همراه شد. درون این قسمت قسمت کردن بسرنوشت شوم دچار کردن عمده ای از خریدها به جمع آوری سهام «خگستر» علاقه داشت که توانست خالص خرید یک هزار میلیارد تومانی را به خود ویژه دهد. در مقابل سهامداران حقوقی بیشترین خرید را در گروه دارویی داشتند که این فقره با تمام عیار فروش ۵۳۳میلیارد تومانی بازیگران مهم همراه شد. تو این میان داروپخش ۲۲۰میلیارد تومان خالص خرید را به خویشتن اختصاص دادند.