سرنوشت ۵۰۰ میلیون یوروئی برداشت از صندوق ذخیره ارزی بخاطر حوزه مصونیت

طاهر موهبتی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، در گفت وگو با خبرنگار ایلنا درباره سرانجام پرداختی ۵۰۰ میلیون یوروئی از مجری پس انداز ارزی به بیمه سلامت، گفت: هرگاه بوسیله حسابمان پولی واریز شود، پرداخت ها فوری توسط ما صورت می گیرد. ما با هیچ شرکتی یمین فرمان نمی کنیم، طرف احصائیه بیمه مصونیت دانشگاه ها هستند. دانشگاه ها پول را از ما ستاندن و به شمار انبازی های پخش واریز می کنند و همکاری های پخش آن را بوسیله شرکت های تولید دارو می دهند.

وی ضمن تشریح پرداختی های موسسه بیمه اشتی بیان کرد: پیش از این بی مو وام های دانشگاه ها به شرکت های پخش داروئی و شرکت های مصارف پزشکی بنابرآنچه که به ما اطلاع دادن شده بود، حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان بود. برای آنکه تضمینی بود داشته باشد و وزارت بهداشت بتواند نظارت خود به نعوظ باریک بین اعمال کند، بخشنامه شد که بودجه عزب بخاطر دارو و تجهیزات پزشکی به آنها داده شود. بنابراین ما حدود ۱۷۰۰ یا ۱۸۰۰ میلیارد تومان به حساب آنها واریز کردیم. پس از آن هم بخشنامه ای بی آرامی از طرف ما و حزن از طرف معاونت توسعه وزارت بهداشت صادر شد که آنها مکلفند این پول را فقط به قرضه های داروئی خود خاص بدهند و در مجموع این بودجه مشخصا برای بدهی داروئی دانشگاه ها منحصر داده شد.

مدیرعامل دایره بیمه سلامت ملک گفت: هزینه کرد ۵۰۰ میلیون یوروئی که از قوطی ذخیره ارزی برداشته شده بود، بوسیله نعوظ کامل در جماعت بهداشت توضیح داده شد. پولی که داخل اختیار ما قرار داده شده بود، ۴۴۱۲ میلیارد تومان بود. ولی یک نکته ای وجود دارد که آن ۵۰۰ میلیون یورور مشخصا بخاطر تامین دوا نبوده است. نامه ای که از دفتر مقام معظم رهبری ابلاغ شده بود، برای سه گانه فاکتور دارو، برگ پزشکی و سایر بدهی های خدمات درمانی بود. هیج جا بی آرامی عنوان نشده وجود که فلان درصد به دارو داده شود یا فلان درصد به تجهیزات تعلق بگیرد. تنها سه پایه سابق الذکر در این ابلاغیه نشانی شده بودند.

وی داخل توضیح  برداشت ۵۰۰ میلیون یوروئی از قوطی ذخیره ارزی گفت: اینکه عده ای از ابتدا تخیل کرده اند، این پول برای دارو اختصاص داده شده، ثابت قدم نیست. البته صحبت شده حیات که یک پولی مستقیما به واردکننده ها و تولیدکنندگان دوا داده شود که جلوه گر نشد، چه شد. ما به خشکی امدن مبنای این سه گانه فاکتور مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو برداشت کردیم که تقریبا برای کلیه خدمات درمانی ملک و شامل همه فعالیت ها و بدهکاری های راه اندازی درمانی کشور می شد. این پول هم تو یک پروسه دو یا سه ماهه در اصالت ما قرار گرفت و به محض آنکه تو اختیار ما قرار می گرفت، آن را پرداخت می کردیم.

او تو این رابطه افزود: یک بخش از این پول را به دانشگاه ها دادیم. به گمانم ۳۲۰۰ میلیارد تومان بوسیله دانشگاه های علوم پزشکی صیقلی کردیم. سپس پرسیدیم چقدر بدهی درون شالوده دوا و تجهیزات پزشکی دارید تا آنها را درون اولویت قرار بدهیم که از عادت وزارت بهداشت ۱۷۰۰ میلیارد اطلاع دادن شد. بخاطر جلوگیری از خرج کردهای غیرداروئی با این پول، آن را به شمار مجزا ای ریختیم که از آن حساب عزب می شد، بخاطر تجهیزات پزشکی و دارو خرج شود که از اینجا به پس ازآن سازمان بیمه مصونیت دیگر نظارتی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین مُر مصوبه از سمت ما کاملا تجلیل شده است و پول به حساب دانشگاه ها رفته است. نزدیک به ۱۰۰۰ میلیارد بی آرامی بابت کل بدهی اداره بیمه مصونیت برای سه گانه ماه که از سال ۹۶ سرمد الباقی بود، تسویه کردیم. یک پاره بی آرامی بابت ابدی بدهکاری به پاره مخصوص دادیم که شد ۴۴۱۲ میلیارد تومان خواه همان رقمی که به ما تعلق خمود حیات.

موهبتی گفت: از دانشگاه به بعد ما بازرسی نداریم. دانشگاه می بایست، آن پول را بوسیله شرکت های داروئی و شرکت های برگ پزشکی می رحم. اینکه آیا دانشگاه ها این پول را به حساب همدستی های داروئی و تجهیزات پزشکی واریز کرده اند، ما نمی دانیم، اما بوسیله نظر بنده آنها باید این پول را پراخت کرده باشند، چرا که حساب خاص بوده است و تحت نظارت بودند. بوسیله هرحال در مصوبه نوشته شده بود که مسئولیت بزرگداشت مقررات ابلاغیه مقام معظم رهبری تا نقطه فرجام بوسیله عهده دانشگاه ها است. الان پول ها پرداخت شده اند و هیچگاه پولی هم داخل حساب سازمان بیمه سلامت حلق.

وی با اشاره به اینکه باید تو دید بگیریم که دانشگاه و داروخانه ها غصه رابطه مستقیم با شریک شدن داروئی ندارند، گفت: باید ببینیم که آیا باهم اتحاد کردن های توزیع دارو پول را به موقع به همکاری های داروسازی می رسانند؟ این را دیگر نمی شود از دانشگاه ها ردیابی کرد، چرا که جهیز نظارتی خاصی به خشکی امدن حصه خصوصی ندارند، ولی آن چیزی که بود دارد، این است که درون گزارش رسمی در کانون بهداشت و تداوی مجتمع اعلام شد، عملکرد بیمه مصونیت در توزیع مقابل مصوبه بوده است. پس از آن بی قراری گفتند که درباره عملکرد دانشگاه ها مطالعه هایی داخل مشت انجام است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درون رابطه با پرداخت های سازمان بیمه به داروخانه ها اظهار کرد:  داروخانه ها تنها دو ماه شقه از سال ۹۷ از ما بدهکار هستند و تا خرداد ماه سال جاری را بزودی تصفیه می کنیم. منطقا در حوزه اقتصادی دو ماه و نیم بدهکاری در حالی که پیمانکارهای اقبال اغلب دو سال طلبکار می مانند اتحاد بعیدی نیست. حتی این بدهکاری مغز وقار تلقی نمی شود. افزودن دارو تنها ۱۵درصد بوده است که پوشش بیمه غم دارد و بیمه سلامت هم  تقریبا پول را بروز صیقل می کند.

موهبتی با تاکید کنار تامین دارو داخل کشور بیان کرد: دشوار ما این است که بعضا پزشکان داروهای خارج از فارماکوپه یا لیست داروئی راه اندازی ها را تجویز می کنند. توصیه ما این است که پزشکان داروهایی را فتوا کنند که درون لیست بیمه بود دارد تا بیماران از پوشش بیمه ای برخوردار شوند. به هر حال کشور غم در یک شرایط اختصاص صبر دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر تولید و واردات دارو ۱۰ هم موافق شود، اما جامعه آن رفتاری که با پراید داشت را با دوا بکند، مسلما با نزول دارو مواجه خواهیم شد. یعنی اگر کنف ذهنی مردم به هم بخورد بازار با تشنج روبرو خواهد شد. تیمار مسئولان و اندوه رسانه ها در این قبال مسئولیت دارند. برخی فضاسازی کردند، دوا کم است تو حالی که واقعا درست نبود، و خیلی ها تکاپو کردند برای سه ماه آینده خواه یک سال آینده خود دارو تهیه کنند. خب به طبع با این رفتار دارو ناچیز می شود. باید برای این تشنج تو حوزه دارو فکری کرد. امروز دارو هست، حتی به نسبت سال گذشته همچنین وضعیت بهتری داریم.

مدیر عامل اداره بیمه سلامت گفت: یک تفاوتی که قیافه داده است، شاید این باشد که داروخانه ها پیش از این برای طولانی سال از انبازی های توزیع کننده، دوا می خریدند، اما شاید شرایط شیرهدار باعث شده است، آنها چک تاریخ دار قبول نکنند. پیش از این چنانچه ما ضربت یک ساله با یک سال قرضه داشتم، شرکت توزیع از ما قبول می کرد، ولی الان دیگر این مورد پسند آنها ازاله.