نظرات جالب انسان درباره حذف صفرهای پول ملی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شهروند، «بخاطر ما بی پول ها هیچ فرقی نمی کند پنج تا صفر از پول مان کم شود یا چهار تا صفر افزایش»؛ رحمان ابروهایش را درهم می کشد و بساط پهن شده اش تو آن سوی خیابان را علامت می دهد: «از شایسته کردن ١٢ ظهر تا اینک (٣ بعدازظهر) فقط ٧٠ هزار تومان معامله کرده ام. در این گرما باید روزی سه تا آب معدنی بخرم و یک چیزی هم برای ناهار بخورم. با پولی که می ماند، نمی توانم نفقه روزانه خانواده چهارنفره ام را تأمین کنم. حالا بخاطر من چه فرقی می کند ٧٠ هزاره تومان را بگویم ٧٠ تومان؟ مگر این طوری هزینه هایم کمینه می شود؟» رحمان درون معاشرت ایستگاه متروی صادقیه تهران، بساط خرید ظروف مسی دارد. صدایش کمی خش دارد اما آن قدر جان دارد که بوسیله شنوایی راننده تاکسی ها برسد: «وقتی پف همین ستم دارد پشته می رود، چه فرقی می کند چندتا صفر از پول حذف شود؟»

احمد ٥٢ساله زیر سایه درخت نشسته و مشتاق مسافر است. چند سال پیش که دولت ترکیه اقدام بوسیله حذف صفر از پول ملی کرد، احمد بوسیله این کشور سیر کرده بود: «کسی منیع به ما نگفته چنانچه صفر حذف شود، چه اتفاق خاصی می افتد؛ آن طور که غلام در ترکیه دیدم، یک مدت کوتاهی قیمت ها را پایین می آورد اما دوباره اسلوب مثل سابق می شود، چون علت گرانی از بین نرفته و شانس همچنان تو بیشتر بازارها حضور دارد.» برای «بی پول ها» چندان اهمیت ندارد که قرار است چه اتفاقی برای صفرهای روی اسکناس ها بیفتد ولی فداکار فروشنده ها که حساب و تاریخچه سندیت با ارقام صلب تر است، دیدن دیگری دارند.

در چند قدمی احمد، یک مغازه ابتیاع لوازم آرایشی است. صاحب آن پسری کبیر است که صدایش از تعاقب عایدی می آید: «روزی صدنفر از ما می پرسند این ارج ها به ریال است خواه به تومان؟ اگر صفرها حذف شود، از این سردرگمی بیرون می شویم.» ماجرای حذف چهارصفر از پول ملی قانون دراز دارد. دیروز سخنگوی شورای حافظ اطلاع دادن کرد لایحه باشگاه داخل این خصوص به دلیل برخی ابهامات رد شده است؛ جدیت بانک مرکزی و مجتمع برای نظریه کردن این لایحه و مخالفت شورای نگهبان در حالی است که بررسی های «شهروند» از کسبه های متنوع درون تهران علامت می دهد جای نظر مردم، درون این کشاکش خالی است.

رندشدن ارج ها رو به بالا

سوپرمارکت سعید پرمشتری است؛ خودش ماسک زده و قفا دخل ایستاده. در هفته های گذشته، ماجرای حذف چهار صفر از پول ملی را تعاقب کرده است اما تامل می کند اگر این محاکمه عملی شود، احتمالا مقدار برخی کالاها افزودن پیدا می کند: «طی یک ماه اخیر برخی از برندهای معروف بستنی، قیمت تعدادی از تولیدات شان را حدود ٤٠ درصد گران نم کرده اند؛ مثلا بستنی ٥ هزار تومانی شده ٧ هزاره تومان. وقتی می پرسی چرا؟ می گویند مجوز پژمان ایم. اکنون از کجا و چطور نمی دانیم.» سعادتمند کارت عابربانک خریدار را روی وسیله پوز می کشد و سکه را می زند؛ فعلا همگی معاملات به ریال است: «چنانچه ریال به تومان تبدیل شود، نما ها کوچک تر می شوند. آن نفس شریک شدن های مبصر داخل نبود نظارت کافی، مرده پر حرارت می توانند قیمت هایشان را بالا ببرند چون این اعداد برایشان چیزی نیست؛ در حالی که بخاطر مردم اختلاف می کند.»

تأکید بانک مرکزی بر اجرای دادرسی حذف چهار صفر از پول ملی بیشتر به برگرداندن ارزش پول ملی، کاهش فاصله آن با پول های اجنبی و کم کردن هزینه چاپ و امحای وجه مربوط می شود ولی مخالفان می گویند این رفتار درحال مهیا ضرورت ندارد. بهاءالدین حسینی هاشمی، اقتصاددان بانکی پارسا است حذف صفر مزیت های یدکی دارد ولی فعلا به دلیل فقدان محرر در اقتصاد ایران، ضرورت ندارد و ظهر کردن آن ممکن است بوسیله افزودن تورم دامن بزند: «برای حذف صفر، شرایطی نیاز است که الان در اقتصاد ایران بود ندارد؛ مثلا نباید حداقل بخاطر یک سال، تورم دهنه گسیخته بود داشته باشد و رونق و اعتدال به اقتصاد برگشته باشد؛ این درحالی است که حالا تورم بالای ٤٠ درصد است و تحریم ها همچنین همچنان دنباله دارد. نوبت هم با کسری بودجه دستگیر است که باعث می شود هرسال بین نیم تا یک صفر برگردد؛ بنابراین حذف چهار صفر از پول ملی در حال مهیا هیچ ضرورتی ندارد و مقدور است بوسیله افزایش باد تیمار منجر شود. این ظن نیز وجود دارد که فدایی شرکت های بزرگ، بها هایشان را افزایش دهند، چون مبالغ درون جلوه گر کوچک شده است. حتی اگر این پیوستگی اندوه نیفتد، مقدور است باهم اتحاد کردن ها دیگر تمایلی به پایین آوردن قیمت تولیدات شان نداشته باشند.» تشویش مراجعت کردن دوباره صفرها

آفتاب داغ روی آسفالت خیابان پهن شده است. احمد راننده تاکسی است؛ داخل پیاده رو نشسته و منتظر مسافر است: «برای من که درآمد آنچنانی ندارم، فرقی نمی کند چند تا صفر کم شود. مشکل این است که نصیب و قسمت تو بازارهای مختلف درگاه دارد؛ مسکن، دلار، خودرو و…. وقتی این طوری باشد، تصمیمات مختلفی پژمان می شود که معمولا فایده ای بوسیله حال آدم ندارد. ضمن اینکه تا زمان حال کسی نیامده درست بوسیله من بگوید اگر چهار صفر از پول حذف شود، چه فایده ای بخاطر من و خانواده ام دارد؟ خواه اینکه چه تأثیری بر قیمت ها یا خرج ها می گذارد؟» دولتی وجود داشتن اقتصاد ایران چالشی است که در سال های اخیر برای رفع آن برنامه هایی بوسیله عمل درآمده است که یکی از آنها واگذاری مشارکت ها بوسیله بخش مخصوص است؛ اما چون این بخش قدرت کافی ندارد و امن ها نیز آن‎طور که کارآفرینان می گویند به اندازه نیست، عملا واگذاری ناقص الباقی است. حسینی هاشمی غصه بر لزوم محکمی بخش خصوصی تأکید دارد: «نباید فراموش کنیم حذف چهار صفر حتما به معنای ارزان شدن ارج ها نیست. درون حال حاضر این نگرانی بود دارد که با اجرای دادرسی حذف صفرها تورم بیشتر نمو کند و صفرها دوباره برگردد. بجهت باعث کاهش بیشتر غلبه خرید مردم می شود. حذف صفر از پول ملی باید تو یک اقتصاد مبتنی بر بازار آزاد شکل بگیرد؛ نه داخل اقتصادی که حصه های مختلفش در تحدید بخت است.» دغدغه واقعی یا غیرواقعی

«به جای این کارها گرانی را کاهش دهند یا برای جوان ها امر پیدا کنند.» داود فست فودی دارد و خبرهای مربوط به حذف چهار صفر از پول ملی را کمینه و زیاد شنیده اما اهمیت آنچنانی برایش ندارد: «چه سودی به حال من دارد؟ درآمدم آن حیثیت نیست که بخواهم به این چیزها خیال کنم.» در چند قدمی فست فودی، یک دشت فروشی هست. صاحب آن در متعاقب کوهی از گوجه سبز و توت فرنگی و پلاستیک های نارنجی پنهان شده است: «شاید با حذف صفر، ارزانی بشود. حالا یک وعده تجربه کنند ببینیم چطور می شود.» مشتری تعجب می کند و ادامه حرفش را می گیرد:   «همگی چیز گران خیس می شود؛ ارزانی کجا بود؟ چون قیمت ها کمتر می شود، همه فکر می کنند ارزشش پایین نمدار آمده بخاطر همین راحت برنده گرانبها می کنند.» بهاءالدین حسینی هاشمی هم معتقد است که حذف صفر دغدغه مردم نیست و آنها بیشتر به فکر کاهش گرانی و شغل زایی هستند: «نصیب و قسمت باید تو شرایط محرر اقتصادی دست بوسیله حذف چهار صفر بزند؛ این فقره حتما لازم است اما وقتی صرفه جویی بوسیله تعادل رسیده باشد.» حذف صفرها نیازمند ثبات است

لوازم آرایشی در طعم جزیی های مختلف ظهر ویترین تیغ ای چیده شده اند. چند نفر درون مغازه کار می کنند؛ یک نفر روی چهارپایه ایستاده و مبتلا چیدن ادوات در قفسه هاست. پسری بالغ تی مشت پژمان و دیگری قفا عایدی ایستاده؛ او برابر حذف صفر است: «نصیب صد نفر از ما می پرسند قیمت های شما به ریال است خواه به تومان؟ اگر صفرها حذف شود، حساب و تاریخ ما اسودگی تر می شود و از سردرگمی درمی آییم. البته بوسیله نظر من فرقی داخل قیمت ها نمی کند؛ نه گران می شود نه ارزان، فقط در مشهود کوچک می شود و کار ما را تو شمار و تاریخچه مایه تسلی تیز می یواش.» سادگی در ادا معاملات مالی یکی از عمده ترین اتفاقاتی است که درون پیاده شدن کاهش هزینه های چاپ پول از سیاق حذف چهار صفر پیوستگی می افتد؛ حسینی هاشمی تیمار کنار این موضوع تأکید دارد اما یک شرط می گذارد: «حجم پول الان زیاد است و محاسبات را خیلی باطراوت کرده. وقتی صفرها حذف شود، این محاسبات میسر برنده می شود. همچنین هزینه های طبع وجه هم کاهش پیدا می درنگ. استعمال از مسکوکات غصه که در حال حاضر عملا کارایی ندارند و ارزش ذاتی موجودی بیشتر از ارزش رقمی پایگاه شده است، مکرر رونق می گیرد. با همه اینها حذف صفر باید زمانی پیوستگی بیفتد که پف بالا نباشد و قناعت به  ثباتی نسبی رسیده باشد. این شرایط در حال حاضر تو اقتصاد ایران وجود ندارد.» داود که در حال چیدن لوازم آرایشی درون قفسه هاست، صدای سعید را از عقب دخل می شنود و ادامه حرف را می گیرد: «گران شدن ارزش ها آن قدرها به این چیزها تماس ندارد. هر کسی عشقش بکشد، گران می فروشد و هر کسی غصه عشقش نکشد، کم قیمت.»