کاهش نرخ زر و مبلغ در جای پا سقوط طلای جهانی | حباب سکه چقدر است؟

به گزارش همشهری آنلاین به نقل ایسنا، ایوب اکبری پور در تشریح وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی، با بیان اینکه درون طول یک هفته اخیر، کاهش ۵۰ دلاری اونس جهانی و صبر گرفتن آن درون کانال ۱۷۷۰ دلار که از ابتدای سال جدید میلادی تاکنون، کمترین نرخ آن بوسیله احصائیه می آید، سبب کاهش ارزش ها داخل راسته داخلی ما نیز شده است، پیش روی کرد:  کاهش ارزش اونس جهانی به برهان نمو جهانی مقدار دلار بوده است که طبق روال، به نسبتی که قیمت جهانی دلار رشد نمودار کند، قیمت اونس جهانی زر پایین تر خواهد آمد. با ادامه امیدواری برای کشف و تولید واکسن کرونا تو جهان و رشد اقتصادی، بوسیله نسبت مقدار دلار حزن بالاتر خواهد رفت و نرخ اونس جهانی بازهم پایین تر خواهد آمد.

این پیکر هیات مدیره انجمن طلا و جواهر تهران ادامه داد: از آنجا که بها جهانی طلا به عنوان عامل اجنبی و نرخ ارز بوسیله عنوان عامل داخلی، مفید بز ارزش مبلغ و طلای تویی خواهند بود؛ اما طی هفته ای که گذشت، ریزش قیمت سکه و طلا در داخل عزب دامن تاثیر ریزش قیمت اونس جهانی بوده است؛ چراکه در طول این هفته  نرخ ارز در در نسبت به هفته ها پیش از آن، لرزه چندان قابل توجهی نداشته است که بخواهد تاثیر چندانی در قیمت مسکوک و طلا داشته باشد. بنابراین تنها عامل تاثیرگذار در قیمت داخلی مبلغ و زر در این هفته، همان اونس جهانی طی این هفته بوده است.

وی اخبار کرد: کاهش اونس جهانی طلا درون مجموع یک هفته اخیر، هر گرم طلای ۱۸ عیار را با کاهش ۳۳ هزاره تومانی و هر مثقال طلای ۱۷ عیار را با حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزاره تومان (بطور متوسط ۱۴۲ هزار تومان) با افت قیمت مواجه کرد. هر قطعه مبلغ تمام خزنده آزادی همچنین تحت نفوذ کردن سقوط اونس جهانی، حدود ۳۰۰ هزار تومان مناسب تر شد. علیرغم کاهش قیمت ها تو بازار مبلغ و زر ولی حباب سکه نسبت به دو هفته گذشته ( نیمه دوم دی ماه تا نیمه هفته منتهی به ۱۰ بهمن ماه) افزایش یافته و اکنون تو مابین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان قرار دارد.

اکبری پور علت افزودن مجدد حباب مسکوک را خروج بازار از فترت طی دو هفته اخیر دانست و گفت: طبق قانون هرساله، هرچه به روزهای پایانی سال و سال جدید نزدیک می شویم، میزان مطالبه برای سکه خواه مصنوعات طلا، بیشتر می شود و معمولا یک  ماه پایانی سال، به نسبت ادعا بیشتر می شود. ظن می رود که این حباب تا شب عید همچنین مقداری رشد پدیدار کند.

این قد هیات مدیره سندیکا طلا و جواهر تهران در وفاق با مقیاس کاهش قیمت ها در کشش هفته اخیر و آخرین قیمت ها، گفت: همانطور که اشاره شد، هر قطعه مسکوک تمام بهار طرح جدید نسبت به ابتدای هفته ۳۰۰ هزار تومان ارزان تر شده و درون حال حاضر ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بها دارد. مسکوک کامل طرح همیشه نیز درون اختتام هفته به ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزاره تومان رسیده است.

وی افزود: در پایان هفته هر قطعه نصف مسکوک با کاهش ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومانی، شش میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و ربع مسکوک با افت ۲۰۰ هزاره تومانی، چهار میلیون و ۳۰۰ هزاره تومان گلچین نرخ شده اند. مبلغ های یک دما نیز با حدود ۵۰ هزار تومان کاهش قیمت نسبت بوسیله ابتدای هفته تو حال حال فراهم دو میلیون و ۴۵۰ هزار تومان مقدار دارد. همچنین هر مثقال طلا با کمبود ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومانی، چهار میلیون و ۹۲۵ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار  همچنین با کاهش ۳۳ هزار تومانی نسبت به آغاز هفته، بوسیله یک میلیون و ۱۳۶ هزاره و ۹۳۶ تومان گویا است.